Повернутися до звичайного режиму
FacebookПідписатися на RSS

Дитячий кібербулінг. Що робити?

Як боротися з булінгом: поради для дітей

Як розпізнати та зупинити булінг в школі?

Порядок реагування на випадки булінгу

План заходів щодо попередження булінгу

Методичні поради з профілакти суїциду


Процедура подання (з дотриманням конфіденційності) заяви про випадки булінгу (цькування)

1. Усі здобувачі освіти, педагогічні працівники закладу, батьки та інші учасники освітнього процесу повинні обов’язково повідомити директора навчального закладу про випадки булінгу (цькування), учасниками або свідками якого вони стали, або підозрюють про його вчинення по відношенню до інших осіб за зовнішніми ознаками, або про які отримали достовірну інформацію від інших осіб.

2. На ім’я директора закладу пишеться заява (конфіденційність гарантується) про випадок булінгу (цькування).

3. Директор закладу видає наказ про проведення розслідування та створення комісії з розгляду випадку булінгу (цькування), скликає її засідання.

4. До складу такої комісії входять педагогічні працівники (у тому числі психолог, соціальний педагог), батьки постраждалого та булерів, керівник навчального закладу та інші зацікавлені особи.

5. Рішення комісії реєструються в окремому журналі, зберігаються в паперовому вигляді з оригіналами підписів усіх членів комісії.

Зразок заяви


Відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування), може бути різноманітною і залежить від конкретних обставин

Учні, які вчиняють акти булінгу, можуть бути піддані дисциплінарним заходам, передбаченим внутрішніми правилами закладу освіти.
Їхні батьки можуть бути повідомлені про поведінку їх дитини та про заходи, які були прийняті.
Педагогічні працівники та адміністрація закладу повинні реагувати на ситуації булінгу та забезпечити безпеку та добробут всіх учасників навчального процесу.
Батьки учнів, які вчиняють булінг, можуть бути залучені до процесу вирішення проблеми та мають брати участь у виховних заходах для учнів. Вони також мають бути проінформовані про дії, які будуть прийняті щодо їхніх дітей.


Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями

Якщо у вас залишились питання з данного приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.
Важливо: діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді).
Якщо дитині необхідна психологічна допомога — зверніться на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером116-111.

Кiлькiсть переглядiв: 266